Mój mąż jest rozwodnikiem i kościół katolicki nie udzieli nam ślubu

Dzień dobry, Szczść Boże. Mam maly problem i mam nadzieję jestem w dobrym miejscu by uzyskać pomoc. Jestem katoliczką i miesiąc temu w Anglii poślubiłam Anglika wyznania anglikańskiego "church of england". Była to ceremonia cywilna i planowaliśmy wziąć ślub koscielny tutaj w Gdańsku w październiku. Dzisiaj jednak się dowiedziałam, że w związku z tym, że moj mąż jest rozwodnikiem ceremonii cywilnej kosciół katolicki nie udzieli mi ślubu. Chciałabym się dowiedzieć czy państwo udzielają ślubów, jesli tak to jakie warunki trzeba spelnić no i gdzie wasz kościół się znajduje?

Z góry dziekuję i Szczęść Boże. Joanna.


Pani Joanno,

1. Udzielamy ślubów osobom, które są częścią naszego zboru. Jeśli ktoś należy do innego kościoła zachęcam aby osoby chcące się pobrać rozmawiały na temat ślubu ze swoim duszpasterzem. Jeśli Kościół Katolicki odmawia ślubu w państwa sytuacji (co mnie nie dziwi) - proszę porozmawiać z anglikańskim pastorem męża.

2. Pisze Pani, że miał miejsce ślub cywilny. Osobiście w tej sytuacji nie nalegałbym na ślub w kościele ponieważ skutki ślubu cywilnego niosą te same konsekwencje: czyli zawarcie związku małżeńskiego. Bóg był świadkiem Państwa przysięgi - jest to więc ważny ślub zawarty przed Nim.

3. Inną (choć powiązaną) sprawą jest to czy mieli państwo prawo do zawarcia ślubu w sytuacji rozwodu męża. Jest to zależne jest od kilku czynników m.in. od powodu rozwodu (czy istniała biblijna przyczyna na rozejście się) czy też państwa duchowej kondycji.

4. Nasz kościół znajduje się w Gdańsku przy ul. Grobla IV/8. (budynek Szkoły Podstawowej nr 50). Nabożeństwa mamy w niedziele o 10:00.

5. Sprawa jest na tyle ważna i delikatna, że zachęcam do indywidualnej rozmowy na ten temat. Jeśli są państwo nadal zainteresowani rozmową – proszę o kontakt.